Witaj. Trafiłeś w miejsce gdzie będziesz mógł podziwiać piękno przyrody zatrzymane na fotografiach. Wielu użytkowników, którzy przybyli tu przed Tobą, poświeciło ogrom czasu aby pokazać przyrodę z najpiękniejszej i najciekawszej strony.

Być może i Ty jesteś skłonny zmagać się z trudami tej dziedziny fotografii, do czego gorąco zachęcamy. Być może przybyłeś tu, już ze swoim bagażem doświadczeń. Na tym forum, każdy znajdzie swoje miejsce.

Bardziej doświadczeni udzielą rad nowicjuszom, zaawansowani użytkownicy wymienią się konstruktywnymi opiniami. Najlepsze prace prezentowane są w galerii. Droga do galerii prowadzi przez ostra selekcję, która zatrzymuje słabe kompozycje, niewłaściwe światło, braki ostrości czy zwykłe ilustracje gatunków.

Jak zatem trafić do galerii? Pokazuj przyrodę w niebanalny sposób, szukaj ciekawego światła, pokazuj rytmy, przedstawiaj naturalne zachowanie zwierząt, komponuj kadry tak aby na dłużej zatrzymywały odbiorcę. Piękne zdjęcia mogą nie wystarczyć, jeżeli nie będziesz przestrzegał etyki fotografa przyrody.

Całkowicie nowa strona www.fotografia-przyrodnicza-art.pl już jest !


Postanowiliśmy zbudować dla fotografów przyrody zupełnie nową odsłonę serwisu www.fotografia-przyrodnicza.art.pl działającego od 2001 roku, aby serwis spełniał najnowsze standardy i oferował użytkownikom najwyższy komfort użytkowania.

Nasz serwis jest stworzony przez pasjonatów dla pasjonatów. Jest całkowicie niekomercyjny i nie znajdziesz tu reklam.

Główne zmiany

Rejestracja :

Wprowadziliśmy system szybkiej rejestracji dla nowych użytkowników.
Grupy Yahoo nie są już używane.

Bezpieczeństwo i Prywatność :

Każdy użytkownik ma domyślnie schowane nazwisko oraz adres email. Można je pokazać wchodząc w ustawienie w panelu "Moje FP".
Bezpieczne szyfrowanie danych.
Do Poczekalni zdjęcia są zgłaszane anonimowo. Zdjęcia wybrane do Galerii są prezentowane z podaniem autora.
Wstawiając swoje zdjęcia do "Dyskutowalni" czyli miejsca, gdzie otrzymujemy komentarze dotyczące naszych zdjęć, możemy teraz publikować w trybie anonimowym i "odkryć się" w dowolnym momencie, jeśli chcemy.
Wszystkie hasła aktualnych użytkowników zostały zresetowane i podczas logowania użytkownik otrzyma automatyczny email z prośbą o wprowadzenie nowego hasła.
Możesz teraz zmieniać swój adres email dowolnie w każdej chwili w panelu moje FP.

Wygląd :

Strona jest w całkowicie dostosowana do użycia na telefonach komórkowych i tabletach.
Całą strona została zbudowana od początku, aby spełnić najnowsze standardy dotyczące wyświetlania.
Możesz zdecydować w panelu "Moje FP" jaki widok strony jest odpowiedni dla Ciebie. Jasne kolory czy raczej ciemne kolory tła.
Wprowadziliśmy wątkowość komentarzy oraz awatary dla użytkowników.
Galeria zawiera wszystkie konkursowe fotografie zebrane od 2001 wybierane cyklicznie co dwa miesiące w tzw. "Poczekalniach".

Funkcjonalność :

Nowe maksymalne rozmiary zdjęć w Galerii i Dyskutowalni: szer. 1200px, wys. 850px ( rozmiar pliku do 1MB ).
Możesz teraz dodawać zdjęcia do swoich komentarzy.
Możesz edytować swoje komentarze.
Dostępne są też emotikony.
Jeżeli uważasz, że dane zdjęcie w "Dyskutowalni" powinno być przez autora przedstawione do konkursu w "Poczekalni", możesz dać mu znać klikając przycisk "Do poczekalni z tym!".
Wprowadziliśmy nowy zestaw filtrów po kategoriach. Są umieszczone pod symbolami kategorii w Galerii, Poczekalni oraz Dyskutowalni.
Usunęliśmy funkcje, które nie były używane przez użytkowników i utworzyliśmy panel "Moje FP" gdzie użytkownik może wprowadzić indywidualne ustawienia i mieć podgląd do swoich zdjęć i innych użytkowników.

Powiadomienia :

Opcja włączenia powiadomienia mailowego, gdy nasze zdjęcie zostanie skomentowane.
Opcja włączenia powiadomienia mailowego, gdy nasz komentarz lub wątek, który rozpoczęliśmy, zostanie skomentowany.
Włączenie powiadomień o nadchodzącej poczekalni.
Po zakończeniu głosowania w poczekalni pierwsza piątka autorów z najwyższą punktacją zostaje powołana do komisji. Otrzymają oni automatyczny email z punktacją oraz informacje o dalszych krokach.

Zespół FP 24.12.2020

Grupa Projektowa: Małgorzata Książkiewicz, Waldemar Szaniawski, Bogdan Stefański, Zbigniew Borczyk, Daniel Kopacz, Mikołaj Arndt, Sławomir Kotara, Tomasz Linkowski, Krzysztof Wojciechowski (strona techniczna). Logo: Małgorzata Książkiewicz.

Pomysły i sugestie dotyczące strony prosimy zgłaszać na adres moderatorzy@fotografia-przyrodnicza-art.pl


Historia naszego portalu


Historia naszej grupy zaczyna się w połowie 1999 roku, gdy na newsowej liście dyskusyjnej pl.rec.foto powstał pomysł stworzenia grupy poświęconej fotografii przyrodniczej. 23. września 1999. roku powstaje mailowa lista dyskusyjna „foto-przyroda” działająca na serwerze onelist.com. Niedługo po powstaniu listy pojawia się pierwsza strona internetowa, na której są prezentowane zdjęcia w galerii poplenerowej oraz w galerii zdjęć do oceny.

Po kilku miesiącach istnienia pojawiają się zgrzyty wśród grupowiczów, związane z zarządzaniem listą, w wyniku czego część z nich przechodzi do nowej grupy dyskusyjnej utworzonej przez Ewę (emc). Nowa grupa Fotografia_Przyrodnicza zostaje utworzona na początku roku 2000 na serwerach Yahoo!Groups.

To jest początek naszej historii – istniejemy już ponad 20 lat.

W krótkim czasie powstaje nowa strona internetowa www.fotografia-przyrodnicza.prv.pl, stworzona przez Aleksandra Stacherskiego.

Podstawą strony była Poczekalnia, a po pierwszych głosowaniach zaczęła powstawać grupowa Galeria. Głosowania odbywały się cztery razy w roku i do Poczekalni można było wstawić aż 6 zdjęć. Poczekalnia była obsługiwana ręczne, tzn. Grupowicze przesyłali zdjęcia z opisem na adres osoby obsługującej Poczekalnię, która wrzucała to na serwer. Na podobnej zasadzie odbywały się głosowania. Po czwartej edycji Poczekalni grupowa strona ukazała się na płycie CD październikowego wydania z 2001 roku magazynu WWW. Dzięki temu oraz promocji na fotograficznych listach newsowych cały czas przybywało członków. To było grubo ponad 1000 osób. Oczywiście nie wszyscy byli aktywni – większość tylko czytała i obserwowała. W szczytowym okresie aktywności w Poczekalni bywało ponad 200 zdjęć.

Od października 2001 roku strona funkcjonuje pod nowym adresem www.fotografia-przyrodnicza.art.pl. Powstają nowe funkcjonalności strony, wśród których jest min. możliwość założenia konta na stronie oraz pojawia się dział Dyskutowalnia z możliwością samodzielnego wstawiania zdjęć.

W międzyczasie na pierwotnej grupie „foto-przyroda” pojawił się kolejny konflikt i powstała następna, bliźniacza grupa fotoprzyroda.pl a „foto-przyroda” przestała istnieć. Próby połączenia obu grup zakończyły się niepowodzeniem i każda działała niezależnie, pomimo że sporo osób było na obu grupach.

W maju 2003 roku prowadzenie grupowej strony przejmuje Andrzej Cichowicz, który wprowadza nowe funkcjonalności dla użytkowników i administratorów strony. W styczniu 2008 roku pojawia się nowa odsłona strony, która funkcjonuje w tej postaci do 22 grudnia 2020 roku.

23 grudnia 2020 roku startuje - jako prezent gwiazdkowy - nowa wersja strony stworzona od podstaw przez Krzysztofa Wojciechowskiego, wspomaganego przez grupę testerów. Zmienia się też adres internetowy na www.fotografia-przyrodnicza-art.pl.

W tym samym czasie, na początku grudnia 2020 roku usługa Yahoo!Groups zostaje wyłączona i cała działalność grupy przenosi się na nową stronę. W roku 2020 znika też niestety strona bliźniaczej grupy fotoprzyroda.pl.

Przez cały okres działalności grupa jest zarządzana przez moderatorów, wybieranych co pewien czas przez grupowiczów. Przez funkcje moderatorskie przewinęło się wiele osób. Byli to min.: Ewa (emc) nazywana Matką Założycielką, Marek Wyszomirski, Justyna Trzcińska, Aleksander Stacherski (Olek), Zbyszek Borczyk (zbyszek), Jola Łabędzka (Jo-La), Rafał Zawierta (ra_v), Karol Woźniakowski (gerczak), Andrzej Cichowicz, Sławek Łukasik (Luka), Małgorzata Książkiewicz (Gosia), Ania Dobrowolska, Janek Bober, Waldemar Krasowski, Darek Adamkiewicz, Michał Zając, Paulina Brodzik i najdłużej, aż do dzisiaj, Bogdan Stefański.

Należy podkreślić, że wszystko było i jest wykonywanie społecznie bez żadnych gratyfikacji. Moderatorzy i twórcy strony internetowej robią to kosztem wolnego czasu. Nie korzystamy również ze sponsoringu i nie ma u nas reklam, a grupowy serwer jest utrzymywany z dobrowolnych składek grupowiczów.

Nieodłączną częścią grupowej aktywności są plenery fotograficzne, które były szczególnie intensywne w początkowym okresie. Na tych plenerach wielu grupowiczów poznało się osobiście. W roku 2010 odbył się duży plener na 10-lecie grupy w Soczewce pod Płockiem. Wśród nas jest wielu aktywnych członków Związku Polskich Fotografów Przyrody ale i sporo zwykłych amatorów.

Dołącz do nas – zapraszamy serdecznie!

Tekst o historii FP przygotował Zbigniew Borczyk.